Slovinsko – od Julských Álp až po Jadranské more

Bled • Bohinj • Postojna • Koper • Piran • Ľubľana

Dátumy | 26. – 28. mája |  1. – 3. septembra 2023
Cena | 259 Eur | príplatok za jednolôžkovú izbu 59 Eur

Rámcový program zájazdu

1. deň: V skorých ranných hodinách odchod z Bratislavy smerom na Viedeň ( 2. nástupné miesto), Graz, Klagenfurt, Villach. Okolo poludnia príďte do mesta Bled, ktoré sa nachádza na brehu rovnomenného jazera v srdci Julských ÁlpBled je nádherné kúpeľné stredisko ideálne pre letnú aj zimnú dovolenku. Nad mestom na skalnatom ostrohu sa týči majestátny hrad Bled, predtým sídlo biskupov z Brixenu a dnes historické múzeum. Uprostred jazera sa nachádza ostrov s barokovým kostolom Nanebovzatia Panny Márie, na ktorý sa dostanete loďou za poplatok. Celé jazero sa dá obísť – je to krásna, nenáročná, cca hodinová prechádzka s možnosťou kúpania v krištáľovo čistej vode. Pokračujte k jazeru Bohinj, odkiaľ sú na dosah vrcholky horských obrov, vrátane najvyššej hory Slovinska – mýtického Triglavu (2 864 m). Prechádzka okolo jazera k románskemu kostolu, alebo nenáročná túra k vodopádu Savica. Odchod na ubytovanie v Ľubľane.

2.deň: Po raňajkách zamierte do Postojnej, miesta slávnej jaskyne Postojna, jedného z najväčších a najfascinujúcejších krasových systémov na svete – pozostáva z celkom 20 kilometrov podzemných chodieb, z ktorých 5 kilometrov je otvorených pre turistov. Súčasťou prehliadky je jazda elektrickým vláčikom cez jaskyne a objavovanie jednotlivých miestností, ktoré sú veľmi efektívne osvetlené. Absolútne unikátny je takzvaný jaskynný makarát, ktorý Slovinci nazývajú manška ribica – ľudská ryba. Je to druh salamandre, ktorý sa vyskytuje iba tu. Po prehliadke jaskýň cesta pokračuje k Jadranskému moru do prístavného mesta Koper, ktoré je najdôležitejším slovinským prístavom. Mesto je nápadnou pripomienkou svojej minulosti – kedysi patrilo Benátskej republike a taliančinu stále počuť na jeho uliciach. V popoludňajších hodinách prehliadka perly slovinského pobrežia – mesta Piran. Prejdite sa malebnými uličkami cez hlavné námestie s pamätníkom huslistu Giuseppe Tartiniho – miestneho rodáka a autora slávnej Sonáty g mol známej ako Diablove trilky – ku kostolu sv. Juraja s benátskou zvonicou – campanile a krstiteľnicou. Pre záujemcov možnosť kúpania na mestskej pláži. Vo večerných hodinách návrat na ubytovanie.

3.deň: Po raňajkách prehliadka hlavného mesta Ľubľany, ku ktorého vzhľadu významne prispel slávny slovinský architekt Josip Plečnik, okrem iného autor rekonštrukcie Pražského hradu a priateľ prvého československého prezidenta T. G. Masaryka. Prechádzka barokovými uličkami, nábrežím rieky Ľubľana, Trojitým mostom, Dračím mostom, farebným mestským trhom, katedrálou, kláštorom Križanke a ďalšími. Popoludní prehliadka druhého najväčšieho slovinského mesta Maribor – hradu Maribor z 15. storočia, nábrežia rieky Drávy, gotickej katedrály. V popoludňajších hodinách odlet späť do Českej republiky. Príchod do Bratislavy okolo 20.30 hod.

Cena zahŕňa | doprava autobusom, 2 × ubytovanie v hoteli (dvojlôžkové izby s príslušenstvom), 2 × raňajky, sprievodcovské služby, poistenie proti úpadku CK.

Cena nezahŕňa | poistenie liečebných nákladov – možnosť poistenia online , vstupov, možných turistických daní.

Voliteľné | Vstup do jaskyne Postojna je možné zaplatiť vopred dospelí 36 EUR, študenti 30 EUR, deti od 6 do 15 rokov 7 Eur , audio sprievodca v češtine 3,50 €.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *