Slovinsko – od Julských Álp až po Jadranské more

Bled • Bohinj • Postojna • Koper • Piran • Ľubľana

Dátumy | 24. – 26. mája |  30.august – 1. septembra 2024
Cena | 269 Eur | príplatok za jednolôžkovú izbu 59 Eur

Rámcový program zájazdu

1. deň: V skorých ranných hodinách odchod z Bratislavy smer Viedeň, Štajerský Hradec, Klagenfurt, Villach. Okolo poludnia príchod do mesta Bled ležiaceho na brehu rovnomenného jazera v srdci Julských Álp. Bled je nádherné kúpeľné letovisko ideálne ako pre letnú, tak aj pre zimnú dovolenku. Nad mestom sa na skalnom ostrohu týči majestátny Bledský hrad, predtým sídlo biskupov z Brixenu, dnes historické múzeum. Uprostred jazera sa nachádza ostrovček s barokovým kostolíkom Nanebovzatia Panny Márie, ku ktorému sa dá dostať za poplatok loďkou. Celé jazero sa dá obísť – ide o krásnu, nenáročnú, asi hodinovú prechádzku s možnosťou kúpania v krištáľovo priezračnej vode. Pokračovanie k Bohinjskému jazeru, odkiaľ sú už nadosah štíty horských velikánov, vrátane najvyššej hory Slovinska – mýty opradeného Triglavu (2 864 m). Prechádzka okolo jazera k románskemu kostolíku, prípadne nenáročná turistika k vodopádu Savica. Odchod na ubytovanie v oblasti Ľubľane.

2. deň: po raňajkách odchod do mesta Postojna, pri ktorom sa nachádza slávna Postojenská jaskyňa, ktorá patrí k najväčším a najúchvatnejším krasovým systémom na svete – je tvorená celkom 20 kilometrami podzemných chodieb, z ktorých 5 kilometrov tých najkrajších je sprístupnený. Súčasťou prehliadkovej trasy je jazda elektrickým vláčikom jaskýň a objavovanie jednotlivých miestností, ktoré sú veľmi efektne nasvetlené. Úplným unikátom je tzv. macarát jaskynný, ktorému Slovinci hovoria človeka ribica – ľudská rybka. Ide o druh mloka, ktorý sa vyskytuje práve iba tu. Po prehliadke jaskýň cesta pokračuje k Jadranskému moru do prístavného mesta Koper, ktoré je najdôležitejším slovinským prístavom. V meste sú nápadné pripomienky jeho minulosti – predtým patrilo k Benátskej republike a taliančinu dodnes môžeme počuť na jeho uliciach. Popoludní prehliadka perly slovinského pobrežia – mestečka Piran. Prechádzka malebnými uličkami cez hlavné námestie s pomníkom huslistu Giuseppa Tartiniho – tunajšieho rodáka a autora slávnej Sonáty g moll známej ako Diablov trilok – ku kostolu sv. Juraja s benátskou zvonicou – kampanilou a baptisteriom. Pre záujemcov možnosť kúpania na mestskej pláži. Večer návrat na ubytovanie.

3. deň: po raňajkách prehliadka hlavného mesta Ľubľana, na ktorého vzhľade sa významne podieľal slávny slovinský architekt Josip Plečnik, okrem iného autor prestavby Pražského hradu a priateľ prvého československého prezidenta T. G. Masaryka. Prechádzka barokovými uličkami, nábrežie rieky Ľubľanice, Trojmosťou, Dračí most, pestrá mestská tržnica, katedrála, kláštor Križanke a ďalšie. Popoludní prehliadka druhého najväčšieho slovinského mesta Mariboru – Mariborský hrad z 15. storočia, nábrežie rieky Drávy, gotická katedrála. V popoludňajších hodinách odchod späť do SR. Príchod do Bratislavy okolo o 22.00 hod.

Cena zahŕňa | doprava autobusom, 2 × ubytovanie v hoteli (dvojlôžkové izby s príslušenstvom), 2 × raňajky, sprievodcovské služby, poistenie proti úpadku CK.

Cena nezahŕňa | poistenie liečebných nákladov – možnosť poistenia online , vstupov, možných turistických daní.

Voliteľné | Vstup do jaskyne Postojna je možné zaplatiť vopred dospelí 41 EUR, študenti 30 EUR, deti od 6 do 15 rokov 7 Eur , audio sprievodca v češtine 3,50 €.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *