Jadranský triangel

Jadranský triangel

( Slovinsko – Chorvátsko – Taliansko )

Leto v Slovinsku poznáme už skoro všetci, no jeseň má tiež svoje čaro. Preto sme v termíne 17. 11. – 20.11. 2022 pre Vás pripravili zaujímavý pobytovo-poznávací zájazd – a to hneď s návštevou troch krajín. Počas 4 dní si pozriete historickú chorvátsku PULU a ROVINJ. Pri ceste k Jadranu sa zastavíte pri jazere BLED kde sa pokocháte nádhernou scenériou jazera v pozadí s Julskými Alpami. Po príchode na pobrežie Jadranu navštívite najkrajšie slovinské mestečko PIRAN a tiež pompézny PORTOROŽ . Pre milovníkov skvelej kávy nemôže chýbať návšteva Talianska – zámku MIRAMARE a mesta TERST. No bonbónikom tejto akcie bude pravdepodobne ochutnávka skvelých slovinských vín. Biele alebo červené, svieže alebo aromatické, silné, plné alebo ľahké, suché alebo sladké – bez ohľadu na to, akému vínu dávate prednosť, zaiste si pri tejto akcii nájdete tú svoju obľúbenú odrodu. Pravdaže, ak by ani toto niekomu nestačilo – ubytovanie je zabezpečené priamo pri mori v 4* hoteli Histrion – s wellnesom – vyhrievané bazény, vírivky, sauny , masáže – proste relax, ktorý by si na konci tohto náročného roku zaslúžil snáď každý.

Rámcový program zájazdu

1. deň : Odchod z Bratislavy cez Rakúsko s zástavkou pri jazere BLED. Jazero sa vytvorilo na konci poslednej ľadovej doby roztopením Bohinjského ľadovca. Jazero nemá žiadny významný prítok, zásobujú ho predovšetkým podzemné pramene. Jazero na dĺžku meria 2,12 kilometra a na šírku 1,38 km. Maximálna hĺbka dosahuje 30 metrov. V jazere leží ostrov s kostolom Nanebovzatia Panny Márie. Archeológovia na ostrove objavili stopy osady z 11. až 8. storočia pred Kristom a slovanské kultové miesta z 9. a 10. storočia po Kristovi so základmi predrománskej kaplnky.Ďalším skvostom tejto oblasti je Bledský hrad ktorý sa vytvoril z niekdajšej románskej veže, ktorá tu zrejme stála na prelome 10. a 11. storočia. Priam povinnosťou všetkých na tomto mieste je ochutnávka miestnej legendy – bledského krémeša. Po tejto pôvobnej a chutnej zastávke sa vydáme popri hlavnom meste Ljublani na juh k moru – do mesta nazývaného aj Monte Carlo východu – Portorožu. Ubytovanie je zabezpečené v 4* hoteli na brehu Jadranu s možnosťou využívania hotelového SPA – vyhrievané bazény s morskou vodou, vírivky, sauny, masáže a pravdaže chutná strava – polpenzia formou bufetových stolov.

2 deň : Po raňajkách sa vydáme do Chorvátska ( hranica 6 km od hotela) a po istrijskom polostrove prejdeme až do PULY. Najprv si so sprievodcom pozrieme tie najzaujímavejšie pamiatky tohto mesta napr. amfiteáter, Herkulovu bránu alebo Víťazný oblúk rodiny Sergiovcov. Potom si vychutnáte atmosféru tohto mesta individuálnou prechádzkou s možnosťou návštevy obchodíkov, kaviarní či reštaurácií. Pri spiatočnej ceste sa ešte nakrátko zastavíme v ďalšom nádhernom mestečku Istrie – ROVINJ ktoré sa pokladá za najmalebnejšie, najromantickejšie a najfotogenickejšie mesto na západnom pobreží Istrie. Upútava už svojou polohou na neveľkom vápencovom polostrove, na ktorom sa stupňovito rozložilo historické mestské jadro. Návrat do hotela v Portoroži je plánovaný na 18 hod. Po večeri je možná individuálna prechádzka do Portorožu ( 10 min peši ) s možnou návštevou kasína či obchodíkov na promenáde. nocľah.

3 deň: Tento deň bude takzvane relaxačný. Po raňajkách sa prejdeme popri mori do vraj najkrajšieho slovinského mestečka PIRAN. Jeho dominantou je kostol a pre stiesnené prímorské mestečká netypicky veľké kruhové námestie. Na jeho mieste pôvodne stálo nádražie miestnej trate do Koperu, pre ktoré sa našlo miesto vďaka zasypaniu pôvodného slaniska. Po zrušení železnice bol priestor využitý ako námestie, ktorému dnes dominuje socha miestneho rodáka, slávneho talianskeho huslistu Giuseppe Tartiniho. Pre zvyšok mestečka sú typické úzke uličky. Od čias talianskej nadvlády tu sídli talianska menšina a názvy ulíc sú tu dvojjazyčné. Na vyvýšenine nad Piranom sa nachádza katedrála Sv. Juraja odkiaľ je nádherný výhľad do Talianska i Chorvátska. Poobede nás čaká ďalší bonbónik – ochutnávka miestny slovinských vín. Slovinské vinice sa nachádzajú v samom strede európskeho vinárskeho pásu. Pás miest vhodných pre vinice je podobný tým v oblastiach, ako je napríklad Burgundsko vo Francúzsku a vzájomne prepojené vplyvom podnebia a pôdy umožňujú Slovinsku väčšiu rozmanitosť ponuky vín. Rastie tu najmenej 52 odrôd vínnej révy. Veríme, že milovníci tohto lahodného moku si tu prídu určite na svoje.

4 deň – Záverečný deň po raňajkách uvoľníme izby a vydáme sa do Talianska ( hranica len 19 km od hotela) k malebnému zámku MIRAMARE. Na brehoch Jadranského mora je množstvo zaujímavých pamiatok. Ak by sme však mali vybrať tú najvýnimočnejšiu, určite by k nim patril zámok Miramare. Svojim významom síce nepatrí medzi najznámejšie stavby v Taliansku, ale všetko dokáže vykompenzovať unikátnou polohou. Spojenie eklektickej stavby, výhľadu na šíre more a prírody v okolí Terstu bolo tou správnou voľbou pre sídlo vtedajšej šľachty. Pri spiatočnej ceste sa ešte zastavíme v talianskom TERSTE. Je to mesto s pokojnou atmosférou, množstvom pohostinstiev a staručkých kaviarní. Má zaujímavú architektúru, ktorá kombinuje predovšetkým prvky Rakúska, ale aj Talianska, Slovinska a Chorvátska. Pozrieme si Staré mesto – Citta Vecchia s množstvom úzkych uličiek s typickými stredovekými domami. Súčasťou starého mesta je námestie Piazza Unitá d’Italia, kde sa často konajú rôzne akcie a koncerty. Po okrajoch námestia je niekoľko významných historických budov, napríklad stará budova radnice Palazzo del Municipio, pred ktorou sa nachádza fontána Quattro Continenti, alebo slávne divadlo Giuseppe Verdi zo 18. storočia. Po krátkej prechádzke mestom vyrazíme na spiatočnú cestu domov aby sme približne okolo 21 hodiny boli v Bratislave .

Cena zájazdu : 299 EUR / osoba

V cene je zarátané : doprava, 3x ubytovanie v 4* hoteli, 3x polpenzia ( bufetové stoly), celodenný vstup do wellness ( kryté bazény s morskou vodou, vírivky) sprievodca zájazdu

V cene nie je zarátané : povinný kúpelný poplatok 2,50 Eur / osoba/ deň, vstupy podľa programu, nápoje k jedlám, komplexné poistenie Generali vrátane storna 3,95 EUR / osoba/ deň

Možnosť doplatku: príplatok 1/1 izba, miestenka v autobuse 10 Eur

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.